Cemre Acar
Django Best Practices

Django Best Practices

Bu yazımda her geçen gün daha da popülerleşen Python'un harika web framework'ü Django için en iyi uygulama oluşturma pratiklerini yani nam'ı diğer Best Practice'leri yazıyor olacağım. Her frameworkte olduğu gibi Django'da da kodumuzu daha okunabilir ve verimli hale getirmek için belirli bir dizi kural ya da kurallara uymamız bizim yaptığımız işi çok daha kolaylaştırabilmekte ya da okunabilirliğini arttırmakta. 
Unutmamak gerekir ki bu bahsedilenler uygulamak zorunda olduğumuz ya da uygulanmaz ise uygulamamızın çalışmayacak olması anlamına gelmez. Yalnızca bu şekilde yapılması en iyi yazım şekli olarak belirtilmiştir. 

 

1 - Virtual Environment ile Çalışmak

Proje gereksinimlerinizi ve bağımlılıklarınızı her zaman sanal bir ortamda izole edin. Bunu yapmanın en yaygın yolu Virtual Environment kullanmaktır. Aslına bakılırsa çoğu durumda uygulanması gereken bir madde. Çeşitli bağımlılık problemleri ile karşılaşmamak adına proje gereksinimlerinizi ve bağımlılıklarınızı her zaman sanal bir ortamda izole edin. Örneğin bir proje içinde Django 3.0 kullanırken diğer bir projede Django 2.2 kullanma ihtiyacınız olabilir.

python3 -m venv env-ismi


2 - Requirements.txt Dosyası Oluşturmak

Requirements.txt dosyası, projenizin çalışırken kullandığı Python paketlerinin bağımlı olduğu paketler listesini oluşturan basit bir text dosyasıdır. Diğer geliştiricilerle düzgün bir şekilde işbirliği yapabilmek için requirements.txt dosyanızı güncel tutmak önemlidir. Bu dosyayı projenizin bulunduğu dizine dahil edildiğinde, terminalde tek bir satır çalıştırarak sanal ortamınızda kurulu olan tüm paketleri güncellemenizi sağlar. Bu da geliştirilen bir Django projesini bir kaç dakika içerisinde kolayca ayağa kaldırmamızı sağlar.

3 - Modellerde Class İsimlendirme

İsimlendirmeler İngilizce ve tekil olarak yapılmalı. Örneğin, Products yerine Product şeklinde bir isimlendirme yapılmalıdır.

4 - Don't Repeat Yourself

Django içerisinde genel olarak, kod temiz yazılmış, kısa, test edilebilir ve okunabilir bir yapıda olmalıdır.5 - Help

Django modelleri içerisinde her zaman help_text kullanın. Bu size uygulama büyüdükçe daha fazla geliştiricinin dahil olacağı kolay anlaşılabilen bir yapı sunar.

6 - İhtiyacınız Yoksa Kullanmayın

Model içerisindeki field'lerinizde ihtiyacınız yoksa null = true kullanmayın.

7 - Klasörleme

Kullanıcılar tarafından yüklenen dosyaları tek bir dosyada yığın halinde depolamamaya çalışın. Örneğin resimler ve farklı dosyalar tek bir yerde depolanmamalı.

Heyy ! Blog'a abone olup yazılarımdan ilk sen haberdar olmak ister misin ?

ABONE OL!

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.