Cemre Acar
GitHub ve GitHub Kullanımı

GitHub ve GitHub Kullanımı

GitHub , bir önceki yazımda bahsettiğim Git gibi versiyon kontrol sistemleri için uzak bir depolama servisidir. Aynı zamanda Git'in bulut tabanlı barındırma platformudur da diyebiliriz. Haliyle GitHub'ı anlamak için Git'i anlamalısınız. Git'i öğrenmek için buradan devam edebilirsiniz. 

GitHub kullanabilmek için öncelikle üye olmanız gerekmekte. Buradan üyeliğinizi oluşturduktan sonra sizden bir plan seçmenizi bekliyor. Individual (Free) Plan seçildikten sonra hesabımız açılmış oluyor.
Ben öncelikle var olan bir projemizi GitHub'a göndermek istiyorum. Bunun için GitHub sayfasında ekranın sol üst kısmında "+" butonuna bastığınızda New Repository sekmesinden yeni bir GitHub deposu oluşturalım. Bunu oluştururken depomuzun adını, tanımını ve herkese açık mı yoksa özel bir depo mu oluşturacağımızı soruyor. Public seçip devam ediyoruz. Daha önce öğrendiğimiz Git komutlarını burada uygulayacağız. 

GitHub'a yüklemek istediğiniz dosyamızın içinde git init komutunu verip yerel depomuzu oluşturalım. Benim dosyamın içinde tek dosya olacak ancak sizin dosyalarınızda birden fazla dosya olabilir bu yüzden git add . komutunu kullanın. Daha sonra git commit -m "first commit" ile ilk yorumumuzu yazalım. Buraya kadar olan kısım zaten Git yazımızda mevcut , buradan sonra GitHub sayfasında deponuzu oluşturduktan sonra çıkan kodu almanız gerekmekte. Benim GitHub üzerinde oluşturduğum depomun adı GitHub Kullanimi , bu yüzden benim depoma dosyalarımı göndermem için bana verilen kod şu şekilde ;

git remote add origin https://github.com/cmracar/GitHub-Kullanimi.git

Siz bu kodu GitHub deponuzu oluşturduğunuz sayfada aşağıdaki gibi görüyor olacaksınız.

Bu kod ile projemizi göndereceğimiz adres belirlenmiş oldu. Ancak hala göndermiş değiliz.
Son olarak git push -u origin master komutu ile projemizi GitHub'a göndermiş oluyoruz. GitHub hesabınızdan da kontrol edebilirsiniz. Var olan bir projemizi GitHub'a göndermeyi öğrendik. Peki GitHub'dan proje çekme işlemini nasıl yaparız. GitHub üzerindeki proje sizin olsun ya da olmasın her hangi bir projeye girdiğinizde sağda kalan Clone or Download butonuna tıkladığınızda Download ZIP sekmesinden kolayca projeyi edinebilirsiniz. Terminal üzerinden ise git clone proje_linki komutu ile prejeyi kolayca klonlayabiliriz. Ayrıca indirdiğiniz projeyi yerel Git deponuzda git pull komutu ile güncelleyebilirsiziniz. Bu komut , GitHub üzerinden klonladığınız projenin değişikliğe uğramış dosyalarını güncelleyip yerel deponuzdaki dosyalarla birleştirmenize yarar.

Peki projemizi nasıl versiyonlarız. Git anlatırken de değindiğim branch kavramına burada da göz gezdirelim.
Branch (dallanma) , projeden farklı versiyonlar üretmek için kullanılır. Bazı durumlarda var olan ve çalışan projemiz üzerinde farklı bir geliştirme uygulanması gerekebilir. Ancak yapılan çalışmanın akıbeti belli olana kadar var olan projemizin de bozulmasını istemeyiz. Bu gibi durumlarda hazır projemizden branching (dallanma) yolu ile yeni bir kopya üretiriz. Bu yeni üretilen kopya projemiz , istenildiği durumlarda çalışan kopya ile birleştirilebilir.Git projemizi oluşturduğumuzda , varsayılan branch master bizim için oluşturulur.
Biz eğer yeni bir branch oluşturmak istersek git branch yenibranch komutu ile yenibranch adında bir branch oluşturmuş oluruz. Ancak bu branch oluşturulduğunda aktif olan branch olarak atanmaz. Yani hala master branch içinde olduğumuzu bilin.
Branchler arasında gezinmek için git checkout branchiniz komutunu ,
Var olan bir branchi silmek için ise git branch -d branchadı komutunu kullanabiliriz.
Bu arada localde yaptığımız işleri git push origin branchadı komutu ile göndermeyi unutmuyoruz. Bu komutu uygulamazsak GitHub değişikliklerimizden haberdar olamaz. Yaptıklarımız sadece yerel Git depomuzda uygulanır.

Peki yeni bir branch oluşturduk gerekli çalışmaları yaptık her şeyin hazır olduğunu düşünüyoruz. Bu durumda yeni branchimizi master branch ile birleştirmek (merge) isteyebiliriz. Bunun için öncelikle master branch'e geçmemiz gerek.
Burada merge işlemi için git merge branchadı komutunu kullandığımızda merge işleminin gerçekleştiğini görebiliriz.

Bu yazımda eksik ya da yetersiz gördüğünüz kısımları yorum olarak belirtebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 

Heyy ! Blog'a abone olup yazılarımdan ilk sen haberdar olmak ister misin ?

ABONE OL!

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.