Cemre Acar
Veri Neden Önemli ? Verinin Önemi

Veri Neden Önemli ? Verinin Önemi

Bu yazımda hayatımızda oldukça fazla öneme sahip olan ve daha da fazla öneme sahip olacak olan bir konu hakkında bir yazı yazmaya niyetlendim. Burada Veri Nedir ? Veri Neden Önemlidir ? Çeşitli örnekler ile verinin önemine değineceğim. Aynı zamanda bu yazı Veri Bilimi alanına bir giriş yapabilmek için Veri hakkında bilgilendirme mahiyetinde olacaktır. Konuya girmeden önce verinin kısa tanımı ile başlamak istiyorum.

Veri Nedir ?

Veri, bir konu hakkında işlenmemiş ham bir bilgiyi ifade eder. Biz bu ham bilgiyi yani verileri deney, gözlem, araştırma gibi çeşitli yollar ile elde ederiz. 
Veriler bilgiye dönüştürülüp, kullanılıncaya kadar bir değer ifade etmezler. Yani veriler yorumlayamadığımız, işlenmemiş sayı,harf veya karakterlerdir. Bilgi ise verilerin yorumlanmış, işlenmiş halidir.

Veriler Neden Önemli ?

İnternette çok kısa bir araştırma yaparak Economist dergisindeki yeni petrolün veri olacağı hakkındaki yazıları kolayca bulabilirsiniz. Veri, tüm dünyayı hızlı bir biçimde değişime soktu ve hızla değiştirmeye devam ediyor.

Çeşitli şirketler halihazırda bu değişime ayak uydurabilmek için çalışmalarına bu yönde ağırlık vermiş durumda. Büyük veri alanındaki akıl almaz büyüme ve veriyi yorumlama - analiz etme süreçlerindeki hızlı gelişim ile beraber verinin önemi gün geçtikçe artmaya devam edecek. 

Tüm bunlar buzdağının sadece görünen kısmı. Dünya her geçen gün daha akıllı hale geldikçe veri de rekabet edebilmenin en büyük kilit noktası olacak. International Institute for Analytics’e göre 2020 yılına kadar veriyi kullanan işletmeler, veriyi kullanmayan rakiplerine karşı 430 milyar dolarlık bir kâr’a sahipler.Bu gerçekten ciddi bir rakam öyle değil mi ? Peki bunu nasıl yapıyorlar ? 
Şirketler, elde ettiği veriler ile daha iyi müşteri memnuniyeti sağlayıp pazar payını kolaylıkla artırabiliyorlar. Müşterinin daha önce ne satın aldığı neyi ne için kullandıkları ve bu ürünler ile ilgili müşteri düşüncelerini bilmek, söz konusu işin tüm alanlarda daha iyi karar alınabilmesine olanak sağlıyor.

Öte yandan şirketlerin verimlilik oranını arttırmasına ve kendi içinde daha kolay geliştirebilen bir yapı oluşturmasına da yardım ediyor. 
Elbette örnekleri pekiştirmek ve çoğaltmak mümkün ancak yazımı burada sonlandırıyorum. Yazımda eksik ya da yetersiz gördüğünüz bir kısım olursa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sağlıkla Kalın.
 

Heyy ! Blog'a abone olup yazılarımdan ilk sen haberdar olmak ister misin ?

ABONE OL!

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.